Results

Wednesday 1st December 2021

Drummond Golf Stableford – White Course

AMCR   67   PCC   0

AWCR   72   PCC   0

Drummond Golf Voucher Winner:   I Lewis  37 pts   2nd:   E Nyholm  36 pts (c/b)   3rd:   J Keeling  36 pts (c/b)   4th:   I Baraldi  36 pts   5th:   T Panecasio (Kiama GC)  35 pts (c/b   6th:   W Griffiths  35 pts (c/b)   7th:   M Garratt  35 pts (c/b)

NTP 3rd:  W Griffiths  350 cm   9th:   L Oborn  162 cm

D&P 8th:   D Curran  39 cm

Supershot 13th:   I Lewis  101 cm

Balls to:   32 pts

Full Results

Tuesday 30th November 2021

Ladies Stableford – 3 Sticks + Putter – White Course

AWCR   72

Div 1 Winner:  E Armstrong  36 pts   Runner Up:  L Kuskey   32 pts

Div 2 Winner:  K Oborn  31 pts (c/b)   Runner Up:  R McKinley  31 pts

Div 3 Winner:  L Waine  32 pts   Runner Up:  L Southwell  31 pts

Supershot 13th:  H Wainwright  26 cm

Monday 29th November 2021

Veterans 4BBB Stableford – White Course

AMCR   67   PCC   0

AWCR   72   PCC   0

Winners:  P Hahn & G Seymour  44 pts (c/b)   2nd:  G Tallon & G Reynolds   44 pts   3rd:  N Cox & R Reeve   43 pts

NTP 3rd:   no winner   9th:  P Travers   195 cm

Ladies D&P 11th:  G Rutledge  84 cm

D&P 8th:  P Hahn   429 cm

Supershot 13th:   P Hahn  144 cm

Balls to:  39 pts

Full Results

Wednesday 24th November 2021

Medley Stableford – White Course

AMCR   67   PCC   0

AWCR   72   PCC   0

 Winner:   L Oborn  40 pts   2nd:   D Adams  37 pts (c/b)  3rd:   P Francis  37 pts   4th:   T Ashby  36 pts (c/b)   5th:   K Mann  36 pts (c/b)   6th:   B Byers  36 pts   7th:   G Reynolds  35 pts

NTP 3rd:  J Pringle  395 cm   9th:  A Jones  143 cm

D&P 8th:  R Sheehan  450 cm

Supershot 13th:   A Jones  57 cm

Balls to:   33 pts

Full Results

Tuesday 23rd November 2021

Ladies 2B Aggregate Stableford – White Course

AWCR   72

Winners:   L Knight (Kiama GC) & L Waine  71 pts   Runner’s Up:  A Van Woerkom & L Beringer  70 pts   3rd:  K Bickle (The Links SC) & K Michie  68 pts

Supershot 13th:   J Anderson 108 cm

Balls to:  56  pts

Full Results

Monday 22nd November 2021

Veterans Stableford – White Course

AMCR   67   PCC   0

AWCR   72   PCC   0

A Grade Winner:  G Eagleton  36 pts   2nd:   R Sheehan  35 pts   3rd:  J Pringle   34 pts (c/b)   4th:  C Booth   34 pts   5th:  B Byers  33 pts (c/b)

B Grade Winner:  A Francey   35 pts (c/b)   2nd:  A Thrower  35 pts  3rd:   W Unsworth   33 pts (c/b)   4th:   J Wasson   33 pts (c/b)   5th:   D Newton   33 pts

NTP 3rd:  R Sheehan   600 cm   9th:   P Tucker   359 cm

D&P 8th:   P Gosling  58 cm

Ladies D&P 11th:  P Middlebrook  225 cm

Supershot 13th:  G Goor  551cm

Balls to:  30 pts

Full Results

Saturday 20th November 2021

3rd Round Club Championships – Stroke – Blue Course

AMCR   69   PCC   0

A Grade Winner:  R Graham  nett 66 (c/b)      

B Grade Winner:  A Ball nett 62 (c/b)    2nd:   S Townsend nett 62

C Grade Winner:  D Crockford  nett 66 (c/b)  

NTP 3rd:   P Munro 492 cm   9th: M Tedeschi 69  cm

D&P 8th: R Dorahy 230 cm

Supershot 13th: A Jones 412 cm

Balls to: nett 70

Full Results

Club Championships Gross after 3 rounds

Club Championships Nett after 3 rounds

Stableford Medley – Blue Course

AMCR   69   PCC   0

AWCR   73   PCC   0

Winner:  M McMahon (LSC) 41 pts   2nd:  P Gosling 37 pts   3rd: L Miners 36 pts (c/b) 4th: P Franks (LSC) 36 pts 5th: R Young 35 pts

Ladies NTP 11th in 2: L Bell 120 cm

Balls to: 31 pts

Full Results

Friday 19th November 2021

Kingsford Nine

Winner:   C Kiayias 19 pts   2nd: M Tedeschi 18 pts

Wednesday 17th November 2021

Men’s Stableford inc Just Bathrooms Mystery Nine – White Course

AMCR   67   PCC   0

AWCR   72   PCC   0

Winner:  P Garland   41 pts   2nd:D Adams   38 pts (c/b)   3rd:  N Beringer  38 pts   4th:  G Harman  37 pts   5th:  G Seymour  36 pts (c/b)     6th:   P Francis  36 pts (c/b)  7th:  J Pringle  36 pts (c/b)

Just Bathrooms Mystery Nine (2,4,7,9,10,12,14,15,17) Winner:  A Pinkstone  20 pts (c/b)

NTP 3rd:  G Eagleton  100 cm   9th:   N Beringer  222 cm

D&P 8th:  B Douglas  22 cm

Supershot 13th:   M Bezzant  176 cm

Balls to:  32 pts

Full Results

Tuesday 16th November 2021

Ladies Stableford – Hams Day Closed Event – White Course

AWCR   72   PCC    0

Div 1 Winner:   E Armstrong  36 pts   Runner Up:  K Greaves  33 pts

Div 2 Winner:   L Beringer  37 pts   Runner Up:   R Gregson  34 pts (c/b)

Div 3 Winner:   W Unsworth  35 pts   Runner Up:  H Wainwright  27 pts (c/b)

Supershot 13th:  J O’Brien  0 cm

Balls to:   29 pts

Full Results

Monday 15th November 2021

Men’s Stableford – White Course

AMCR   67   PCC   +1

AWCR  72   PCC   +1

A Grade Winner:  I Lewis  35 pts (c/b)   2nd:  G Seymour  35 pts (c/b)   3rd:   B Byers 35 pts  4th:  J Pringle  32 pts

B Grade Winner:    L Oborn  37 pts   2nd:  M Garratt  35 pts   3rd:   N Cox  33 pts    4th:   W Perry  32 pts (c/b)

C Grade Winner:    G Hart  35 pts (c/b)   2nd:  G Tallon  35 pts   3rd:   G Evans  31 pts (c/b)   4th:  R Gregson  31  pts

Supershot 13th:  G Seymour  296 cm

NTP  3rd:  W Perry  455 cm     9th:   I Baraldi  390 cm

D&P 8th:  G Seymour  532 cm

Ladies D&P  11th:  S Dixon  390 cm

Balls to:   31 pts

Full Results

Saturday 13th November 2021

2nd Round Club Championships – Stroke – Blue Course

AMCR   69   PCC   +1

A Grade Winner:   D McDonald  65 nett     2nd:  B McEvoy  67 nett  

B Grade Winner:   J Neilson  64 nett (c/b)   2nd:   M O’Rourke  64 nett   3rd:   J Hol  65 nett   4th:  B Feilding  67 nett (c/b)

C Grade Winner:   J O’Brien  57 nett   2nd:  L Fogarty  69 nett

NTP 3rd:  M Hoy  215 cm   9th:   B White  210 cm

D&P 8th:   M Ross   143 cm

Supershot 13th:  A Smith  76 cm

Balls to:  70 nett

Full Stroke Results

Club Championships after 2 rounds

Stableford Medley – Blue Course

AMCR   69   PCC   +1

AWCR   73   PCC   +1

Winner:  D Perry  33 pts (c/b)   2nd:  E Nyholm  33 pts   3rd:  E Armstrong  32 pts

Ladies NTP 11th in 2:  L Green  0 cm

Balls to:   29 pts

Full Results

Friday 12th November 2021

Kingsford Nine

Winner:  K Rowe   26 pts   2nd:  R Dorahy  22 pts

Wednesday 11th November 2021

Men’s Stableford – White Course

AMCR   67   PCC   +3

 Winner:   D McDonald  32 pts   2nd:   D Ransom  27 pts

Full Results  

Tuesday 9th November 2021

Ladies Monthly Medal – Gold Medal Playoff – Stroke – Blue Course

AWCR   73   PCC   0

Medal Results

Div 1 Medal Winner:    P Middlebrook   73 nett  Gross Winner:   P Middlebrook  91 gross  Putting Winner:  K Brennan & E Armstrong  28 putts

Div 2 Medal Winner:   R McKinley  73 nett  Gross Winner:  S Walsh  104 gross   Putting Winner:  S Walsh  29  putts

Div 3 Medal Winner:   L Waine  73  nett   Gross Winner:  L Waine  120 gross  Putting Winner:     W Unsworth  31 putts

Full Results

Gold Medal Results

2021 Div 1 Gold Medal Winner:  K Greaves  74nett

2021 Div 2 Gold Medal Winner:  L Cram  75 nett (Playoff)

2021 Div 3 Gold Medal Winner:  R McKinley  73 nett

Stroke Results

Div 1 Winner:    P Middlebrook  73 nett    Runner Up: K Tanner (The Links) 74 nett (c/b)

Div 2 Winner:    R McKinley  73 nett    Runner Up:   S Walsh  75 nett (c/b)

Div 3 Winner:   L Knight (Kiama GC) 70 nett    Runner Up:   L Waine  73 nett

Supershot 13th:   L Waine  28 cm

Full Results

Ladies Stableford – Blue Course

Winner:   K Ison  27 pts

Balls to:  22 pts

Full Results

Monday 8th November 2021

Men’s Stableford – White Course

AMCR   67   PCC   0

AWCR  72   PCC   0

A Grade Winner:  H Osman  36 pts   2nd:  R Poidevin  34 pts (c/b)   3rd:   A Jones   34 (c/b)   4th:  P Gosling  34 pts (c/b)

B Grade Winner:   R Reeve  40 pts   2nd:  N Beringer  39 pts   3rd:  C Costello  38 pts (c/b)   4th:  J Owers  38 pts

Supershot 13th:  A Jones  285 cm

NTP  3rd:  J Pringle  70 cm   7th:   H Osman  164 cm   9th:   L Oborn  226 cm

Ladies D&P  11th:  K Oborn   140 cm

Balls to:   33 pts

Full Results

Star Stableford – White Course

AMCR 67   PCC   0

AWCR  72   PCC   0

Winner: D Adams   36 pts

Full Results

Saturday 6th November 2021

Men’s Monthly Medal – Gold Medal Playoff – 1st Round Club Championships – Stroke – Blue Course

AMCR   69   PCC   0

A Grade Winner:   D McDonald  64 nett   Gross Winner:   L Crockford  73 gross   2nd:  L Crockford  65 nett  3rd:  R Graham  66 nett

B Grade Winner:   B Byers  62 nett   Gross Winner:  B Byers  77 gross   2nd:   I Unsworth  64 nett (c/b)  3rd:   G Clough  64 nett   4th:   P Green  65 nett (c/b)

C Grade Winner:   L Oborn  66 nett   Gross Winner:  L Oborn  91 gross   2nd:  N Beringer  67 nett   3rd:  R Hodkinson  68 nett

Putting Winner: D McDonald  25 putts (c/b)

Gold Medal Results

2021 A Grade Gold Medal Winner:  M Tedeschi  68 nett

2021 B Grade Gold Medal Winner:   G Clough    64 nett

2021 C Grade Gold Medal Winner:   R Hodkinson   68 nett

2021 Golden Putter: M Tedeschi  25 putts (c/b)

Supershot 13th:   J Willoughby  134 cm

Balls to:   70 nett

Full Results

Ladies Stroke – Blue Course

AWCR   73   PCC   0

Winner:  J Anderson  75 nett

Balls to:   77 nett

Full Results

Stableford Medley – Blue Course

Winner:  W Weekes (Kiama GC)   30 pts

Balls to:   26 pts

Full Results

Friday 5th November 2021

Kingsford Nine

Winner:   G Rutledge  22 pts

Thursday 4th November 2021

Lady Veterans Stableford – White Course

AWCR   72   PCC   0

Winner:  M Rodgers   43 pts   Runner Up:  J Short  39 pts   3rd:  R Boles   36 pts

Balls to:  33 pts

Full Results

Wednesday 3rd November 2021

Drummond Golf Stableford – White Course

AWCR   67   PCC   0

Drummond Golf Voucher Winner:  J Draper   41 pts   2nd:  B Byers  40 pts    3rd:  A Francey  39 pts    4th:  A Crabtree  38 pts (c/b)   5th:  G Rodgers  38 pts (c/b)   6th:  M Tedeschi  38 pts   7th:  A Wight (Georges River GC)  37 pts (c/b)   8th:  L Hanigan   37 pts (c/b)

Supershot 13th:  A Wight  (Georges River GC)  92 cm

Balls to :  35 pts

Full Results

Tuesday 2nd November 2021

Ladies American Foursomes – White Course

AWCR   72

Winners:  L Green & L Beringer  68.375      Runners Up:  J Owers & M Cook   69.375

Balls to:   K Oborn, K Greaves, K Brennan, E Armstrong, P Knight, K Tanner, G Rutledge, S Dixon. M Rodgers & J O’Brien

Monday 1st November 2021

Veterans Stableford – White Course

AMCR   67   PCC   0

AWCR   72   PCC   0

Div 1 Winner:  R Orr   42 pts   2nd:   P Gosling  41 pts   3rd:  H Osman  39 pts   4th:  K Holt   35 pts  (c/b)

Div 2 Winner:  R Hewson  43 pts   2nd:   N Beringer  40  pts (c/b)   3rd:  P Green  40 pts   4th:  B Bennett  39 pts  (c/b)

 Div 3 Winner:  G Evans  39 pts   2nd:   G Reid  36 pts (c/b)   3rd:  J Wasson  36 pts (c/b)   4th:  W Unsworth  36 pts  (c/b)

Supershot 13th:   I Lewis  85 cm

Balls to:   35 pts

Full Results

Scroll to top